Wybór siodła

“Wybór siodła jest sztuką samą w sobie, każdy jeździec potrzebuje innego rozwiązania, które spełni jego wszystkie oczekiwania”

Posiadamy w ofercie modele przeznaczone do wszystkich dyscyplin jeździeckich, w różnych kategoriach cenowych oraz dedykowane do różnorodnych zastosowań i potrzeb jeźdźców. Poszczególne modele różnią się od siebie charakterystyką, wzornictwem oraz zastosowanymi technologiami, zmieniającymi komfort i parametry użytkowe konkretnego modelu. Siodła są produkowane w szerokiej gamie rozmiarowej z możliwością personalizacji poszczególnych parametrów pod kątem potrzeb jeźdźca i konia. Pozwala to na stworzenie produktu skrojonego na miarę, spełniającego oczekiwania stawiane przez jeźdźców oraz uwzględniającego potrzeby koni.

Rodzaje siodeł:

Podstawowym kryterium wpływającym na wybór danego modelu siodła jest jego przeznaczenie ze względu na rodzaj uprawianej dyscypliny jeździeckiej. Siodło musi być dopasowane charakterystyką i parametrami do uprawianej dyscypliny, umiejętności oraz budowy jeźdźca i konia, aby w pełni bezpiecznie oraz swobodnie móc z niego korzystać osiągając przy tym maksymalną wydajność. Stosowanie siodeł nieprzeznaczonych do danej dyscypliny jeździeckiej może w ogóle uniemożliwić jej poprawne uprawianie. W ofercie Prestige Italia znajdują się siodła przeznaczone do wszystkich najbardziej popularnych dyscyplin jeździeckich oraz zastosowań.

  • Siodła skokowe – stworzone są z myślą o zapewnieniu maksymalnej wydajności w dyscyplinie skoków przez przeszkody. Każdy aspekt siodła skokowego jest stworzony specjalnie dla tej dyscypliny spełniając wymagania jeźdźców oraz koni skokowych. Siodła skokowe charakteryzują się specyficzną budową w rejonie tybinki, która pozwala na przyjęcie odpowiedniej pozycji nóg, dzięki której jeździec jest w stanie zachować kontrolę i wymagany balans nad swoim ciałem w każdej fazie skoku. Odmienną budowę ma również łęk tylny, charakteryzujący się bardziej kwadratowym kształtem co umożliwia odciążenie grzbietu konia podczas wykonywania skoku. Siedzisko w siodle skokowym jest zazwyczaj płytkie bądź półgłębokie co wspomaga zmianę pozycji jeźdźca bez zbędnych opóźnień. Mnogość modeli dostępnych w ofercie Prestige Italy trafi w gusta jeźdźców profesjonalnych, jak również jeźdźców początkujących oraz średnio-zaawansowanych. Dla każdej grupy jeźdźców oraz koni o zróżnicowanej budowie, mamy odpowiednie rozwiązanie dopasowane konkretnie do potrzeb.
  • Siodła ujeżdżeniowe – charakteryzują się dłuższą bardziej pionową tybinką, pozwalającą na wyprostowanie nogi, która to pozycja pozwala na realizowanie zaawansowanych figur ujeżdżeniowych. Siedziska w modelach ujeżdżeniowych w większości modeli dostarczają głęboki dosiad i usadzają jeźdźca w wyprostowanej pozycji. Sposób mocowania siodła ujeżdżeniowego bardziej w tylnej części grzbietu ma na celu zapewnienie swobodnego ruch łopatki konia co przekłada się na zwiększenie wydajność jego ruchów.
  • Siodła wszechstronne – są uniwersalnym rozwiązaniem i łączącym cechy siodeł ujeżdżeniowych oraz skokowych. Mogą być wykorzystywane w obydwu tych dyscyplinach oraz do jazdy w terenie, jednakże, ze względu na uniwersalność budowy nie zapewnią one takiej wydajności jak siodło skonstruowane konkretnie do dyscypliny ujeżdżenia bądź skoków przez przeszkody.
  • Siodła rajdowe – są to modele stworzone z myślą o długodystansowych rajdach konnych. Ich cechą wyróżniającą jest lekkość oraz wygoda. Większość modeli pozwala na doczepianie toreb oraz wyposażenia dodatkowego, przydatnego podczas długich wypraw.
  • Siodła Pony – są to siodła przeznaczone dla dzieci oraz Ich konstrukcja jest starannie przemyślana pod kątem jak najlepszego dopasowania do budowy anatomicznej dzieci, która jest odmienna od budowy osoby dorosłej. Siodła dziecięce zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa oraz możliwość personalizacji ustawień siodła.
  • Siodła WKKW – są to modele stworzone na potrzeby jeźdźców startujących we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego, który składa się z próby ujeżdżeniowej, skokowej oraz terenowej. Ich konstrukcja zapewnia dużą uniwersalność umożliwiającą wykonywanie skoków oraz figur ujeżdżeniowych, a także bardzo dużą odporność sprawdzającą się w próbie wytrzymałościowej.
  • Siodła do Hippoterapii – specjalistyczne siodła przeznaczone do terapii (leczenia oraz rehabilitacji) z wykorzystaniem koni. Ich budowa gwarantuje bezpieczeństwo, modele do hippoterapii posiadają specjalny uchwyt ułatwiający jeźdźcowi utrzymanie równowagi w siodle.

Dopasowanie siodła pod względem parametrów istotnych dla jeźdźca

Wybór odpowiedniego rozmiaru siedziska jest uzależniony przede wszystkim od wagi oraz wzrostu jeźdźca. Poniższe tabele prezentują ogólne zakresy wzrostu i wagi oraz odpowiadające im rozmiary siedzisk siodeł Prestige Italy.

Zależność wielkości siedziska od wagi jeźdźca:

Rozmiar siedziska (cale) Waga jeźdźca (kilogramy)
15” – 15,75” Do 40 kg
16” – 16,5” 41 kg – 51kg
17” – 17,5” 56kg – 79kg
18” 80kg – 120kg

 

Zależność wielkości siedziska od wzrostu jeźdźca:

Rozmiar siedziska (cale)
Wzrost jeźdźca (centymetry)
15″ do 16″ 145 cm do 165 cm
16,5″ do 17,5″ 165 cm do 175 cm
17″ do 18″ 175 cm do 190 cm

 

Należy zaznaczyć, że podane w tabeli wartości są orientacyjne i dla części jeźdźców mogą być nieodpowiednie. W przypadku wątpliwości zachęcamy do skorzystania z usługi testowania siodła przed zakupem, co umożliwi wybór rozmiaru najlepiej odpowiadającego Państwa preferencjom oraz potrzebom.

Pozostałe parametry siodeł

Rozmiar tybinki jest niezwykle ważnym parametrem decydującym o położeniu nogi we właściwym miejscu. Parametrem wpływającym na wybór projekcji tybinki jest długość kości udowej jeźdźca. Dla dłuższej kości udowej tybinka powinna być bardziej wykrojona do przodu (siodła skokowe) bądź w dół (siodła ujeżdżeniowe).

Tybinka

Siodła skokowe
Siodła ujeżdżeniowe
Siodła wszechstronne
Siodła WKKW
Tybinki w siodle WKKW
Siodła Pony
Siodła Rajdowe

Rozmiar bloków

W wielu modelach można wybrać wielkość bloków odpowiednią do potrzeb i preferencji jeźdźca. Parametr ten wpływa na ułożenie nogi jeźdźca i stabilność dosiadu.

Siodła skokowe

No blocks – wersja bez bloków. Dostępna za dodatkową opłatą.

Standard – wersja ze standardowymi blokami (małe bloki).

Big Blocks – wersja z dużymi blokami. (Większość siodeł).

Siodła ujedżeniowe

No blocks – wersja bez bloków. Dostępna za dodatkową opłatą.

Standard – wersja ze standardowymi blokami (małe bloki).

Big Blocks – wersja z dużymi blokami. (Większość siodeł).

Siodła wszechstronne

No blocks – wersja bez bloków. Dostępna za dodatkową opłatą.

Standard – wersja ze standardowymi blokami (małe bloki).

Siodła WKKW

Standard – wersja ze standardowymi blokami (małe bloki).

Big Blocks – wersja z dużymi blokami. (Większość siodeł).

Siodła pony

Siodła rajdowe

Rodzaje skóry

Większość modeli jest dostępna w kilku wersjach skóry. Siodła mogą być wykonane ze skóry bydlęcej, którą charakteryzuje duża wytrzymałość, cielęcej o doskonałej przyczepności oraz miękkości oraz mieszankach skór LUX bądź SUPER, łączących najlepsze cechy powyższych skór w jednej. Wybór rodzaju skóry jest podyktowany, preferencjami oraz intensywnością użytkowania siodła.

Czarny

Tobacco

Cognac (skóra LUX)


GŁADKA SKÓRA

FRENCH PRINTED LEATHER

DOUBLE LEATHER

LUX SKÓRA

SUPER SKÓRA

Dopasowanie parametrów siodła istotnych dla konia

Podstawowym parametrem dopasowania siodła do grzbietu konia jest rozstaw łęku, co oznacza rozwarcie łęku siodła w rejonie obręczy łopatkowej konia. Siodła Prestige Italia posiadają regulowany termoaktywny łęk umożliwiający zmianę rozstawu w zakresie od 29 do 37. Parametry rozstawu łęku są podane według skali Prestige Italia gdzie rozmiar do 32 jest dedykowany koniom mocno wykłębionym, rozmiar 33-34 przeznaczony jest dla koni o standardowej budowie, natomiast łęki powyżej 35 – 37 są dedykowane dla koni z mało wyraźnym kłębem. Istotną cechą z punku użyteczności siodeł Prestige jest możliwość zmiany rozstawu łęku w certyfikowanym salonie sprzedaży Prestige Italy. Rozmiar łęku w  naszych siodłach może być zmieniany dowolną  ilość razy bez negatywnego wpływu na stan siodła.

Przy dopasowywaniu siodła do konia należy najpierw zwróć uwagę na budowę anatomiczną konia. A w szczególności na położenie zadu oraz kłębu.

 

Wybieranie siodła 2

Kolejno na podstawie poniższych schematów należy określić ogólny rodzaj budowy konia. Przedstawiamy cztery ogólne rodzaje typów budowy konia:

 

Wskazówki jak dobrać siodło 1

 

Gdy już zaobserwowałeś jakiej budowy jest twój koń więcej informacji o każdym typie znajdziesz tutaj .

Koń standardowy

Każdy koń, u którego na szczyt kłębu wraz z zadem można nałożyć linię prostą są końmi o budowie standardowej. Konie tej budowy wymagają siodeł o równomiernym wełnianym wypchaniu paneli. Polecane jest także wypełnienie lateksowe. Najistotniejsza jest ocena takiego konia w trakcie jazdy pod siodłem.


Koń o mocno obniżonym grzbiecie

Ten typ koni ma dużą różnicę między kłębem a najniższym punktem na grzbiecie. Przeważnie są to starsze konie po przebytych urazach grzbietu, mające często w księgach rodowych pełną krew albo krew koni trakeńskich. Poleca się stosowanie paneli o wypełnieniu wełnianym bądź wykonanych w technologii shoulder free concept.


Koń z wyższym zadem i niższym kłębem

Konie charakteryzujące się wyższym zadem oraz obniżonym kłębem, przeważnie są koniami młodymi, których układ kostny jest jeszcze w fazie rozwoju. Stosując siodło o budowie standardowej jeździec jest pochylony zbytnio do przodu. W z tym zalecanym rozwiązaniem jest zastosowanie poduszek wełnianych albo lateksowych o zmniejszonym tyle w celu zniwelowania różnicy poziomów.


Koń z niższym zadem i wyższym kłębem

Konie mające wyższy kłąb oraz niższy zad, w standardowym siodle odchylają jeźdźca do tyłu. W związku z tym polecane jest zastosowanie paneli wypełnionych wełną lub lateksem, które są podwyższone w części tylnej. Ten typ koni jest dość często spotykany i wymaga fachowej oceny saddle fittera w trakcie jazdy.


Wypełnienie paneli

Panele w siodłach Prestige mogą mieć wypełnienie wełniane lub lateksowe. Istnieje również opcja wyboru paneli SF tak zwanej wolnej łopatki przy obydwu typach wypełnienia. Istotną cechą paneli wełnianych jest fakt, że można korygować objętość ich wypełnienia. Dotyczy to zmiany kształtu poprzez dopychanie i ujmowanie materiału wypełniającego z obszarów tego wymagających. Czynność ma wpływ na dopasowanie do budowy anatomicznej grzbietu konia. Panele lateksowe charakteryzują się bardzo dobrym przyleganiem do grzbietu konia i sprawdzają się w przypadku użytkowania siodła na kilku koniach. Jest to rodzaj paneli nie nadający się do późniejszych modyfikacji. Raz wybrana wartość wypełnienia nie może być już później zmodyfikowana.


Poduszka wełniana została wykonana z wełny termoaktywnej, która charakteryzuje się dużą miękkością i trwałością. W przypadku wypełnienia wełnianego istnieje możliwość dokonywania późniejszych zmian w kształcie paneli. Wełna nie chłonie wilgoci.

Wypełnienie lateksowe jest miękkie i bardzo dobrze pochłania drgania i wstrząsy. Dużą zaletą wypełnienia lateksowego jest odporność na wilgoć.

Panele Shoulder Free tzw. “technologia wolnych łopatek” – Ich kształt jest odpowiednio wyprofilowany w rejonie łopatek co zapewnia pełną swobodę ruchu łopatkom i mięśniom przylegającym tzw. trapeziusa.


Panele -1,5cm. Konie o wyższym zadzie.


Panele standardowe. Konie o standardowej budowie.


Panele +1,5cm. Konie o niższym zadzie.


Panele halfflockowane. Okrągłe konie.


Poduszka standardowa. Konie normalne.


Panele +2cm. Konie o niższym zadzie.


Panele +4cm. Konie o niższym zadzie.

Panel o zmniejszonym tyle. Konie o wyższym zadzie


Panel standardowy. Konie standardowe.


Panele +1,5cm. Konie z niższym zadem.

W miarę rozwoju muskulatury konia może zajść potrzeba przepasowania siodła (zmiany kształtu paneli bądź zmiany rozstawu łęku). Siodła Prestige Italy oferują możliwość wielokrotnej zmiany rozstawu łęku w zakresie mieszczącym się od 29 do 37.

Zmiana rozstawu łęku

Nigdy nie rób tego sam!

Usługa pasowania siodła nie polega jedynie na ustaleniu i zmianie rozstawu łęku. Jest to jedynie pewien z elementów towarzyszących całej usłudze i wpływających na dopasowanie siodła do budowy anatomicznej grzbietu konia. Sama zmiana rozstawu łęku u niektórych koni o miarowej budowie jest jednak wystarczająca, jednakże w wielu wypadkach należy dokonać, również korekty wypchania poduszek polegającej na nadaniu im właściwego kształtu zgodnego z anatomią danego konia. Należy pamiętać, że nieprawidłowo dopasowane siodło może nie mieć odpowiedniego balansu co w konsekwencji prowadzi do nierównomiernego rozłożenia masy jeźdźca na jego konstrukcji co prowadzić może do odkształceń oraz trwałych uszkodzeń.

Usługa pomiaru oraz zmiany rozstawu łęku, nie jest możliwa do wykonania bez specjalistycznych narzędzi.

Siodło jest elementem wyposażenia jeździeckiego, który ma nam służyć jeźdźcowi przez długi okres czasu. Jest to również relatywnie znaczny wydatek przez co sprawia, że zakup powinien być dobrze przemyślany, a siodło musi spełniać nasze oczekiwania i być idealnie dopasowane, zapewniając maksymalną wydajność i użyteczność w każdej sytuacji.

Używanie nieprawidłowo dopasowanego siodła może stwarzać wiele problemów i nieść daleko idące negatywne konsekwencje dla zdrowia i nawyków konia.

Nieodpowiednio dopasowane siodło może powodować wiele poważnych konsekwencji u konia. Często nawet z pozoru niewielkie zmiany dotyczące zachowania konia mogą być konsekwencją nieodpowiednio dopasowanego siodła. Przykładowo koń może wykazywać  brak posłuszeństwa z jednej strony, jego ruchy mogą być usztywnione, bądź będzie przybierał nienaturalnie skrępowaną pozę. Bardzo często konie odczuwając dyskomfort związany z pracą pod nieprawidłowo dopasowanym siodłem rzucają głową, odmawiają skoku w obawie przed bólem, albo po oddanym skoku uciekają. W perspektywie długofalowej konie mogą nabrać nieodwracalnych nawyków oraz schorzeń o różnym nasileniu, nawet tych które wiążą się z eliminacją ze sportu.

Odpowiedni wybór prawidłowych parametrów siodła wymaga wiedzy w zakresie anatomii koni oraz jeźdźców. Niezbędna jest również znajomość charakterystyki oraz wymogów poszczególnych dyscyplin, a także uwzględnienie preferencji konkretnych jeźdźców. Dobranie i dopasowanie siodła jest jest skomplikowaną i precyzyjną usługą, która powinna być realizowana przez specjalistów. Oferujemy kompleksową usługę saddle fittingu, jesteśmy elastyczni w działaniu a nasze działania są poparte specjalistyczną wiedzą i wieloletnim doświadczeniem.